جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان بوشهر(آزمایشی)

بنر سایا
   
 
  • ایمنی در کارخانه و کارگاههای ذوب مواد ضایعاتی
   فرم درس آموزی از حوادث
   دفتر بهداشت، ایمنی، محیط زیست و انرژی(HSEE)  وزارت صنعت، معدن و تجارت
   انفجار در یک کارخانه تولید کننده شمش از ضایعات آهن
   کد:          1003-3-93
   مقدمه
   در صنایع بازیافت مواد ضایعاتی مانند آهن آلات قراضه، پلاستیک، شیشه، کاغذ، مقوا و غیره برای استفاده مجدد بازیافت می‌شوند. فلزات قابل بازیافت به دو دسته‌ بزرگ ۱- فلزات با ترکیب آهن (آهنی)، ۲-فلزات بدون ترکیب آهن، تقسیم می‌شوند. یکی از خطرناک‌ترین قسمت‌های صنایع بازیافت فلزات، کوره ذوب می‌باشد. ورود مواد خطرناک در میان ضایعات آهنی وارد شده به کوره ها، می‌تواند زمینه ایجاد حوادث را در این صنایع فراهم نماید. از این رو با توجه به پتانسیل خطرات موجود لزوم توجه به ایمنی کوره ها به خصوص کنترل مواد ورودی به آن بیش از پیش احساس می‌شود.
   تشریح حادثه
   در یکی از صنایع ذوب ضایعات آهنی، ضایعات جمع آوری شده از نقاط مختلف کشور طبق روال قبلی برای ذوب وارد کوره می‌شوند. در بررسی اولیه ضایعات فلزی مشخص می‌شود که یک قطعه ماده منفجره در میان ضایعات وجود دارد. متصدیان پس از جداسازی این قطعه فرآیند انتقال قطعات به کوره و ذوب را دنبال می‌کنند. پس از گذشت مدت زمانی کوتاه انفجار کوره متأسفانه موجب فوت و جراحت تعدادی از کارکنان می گردد.
   تجزیه و تحلیل حادثه
   کارگر مسئول کوره علیرغم مشاهده یک قطعه ماده منفجره در محموله ورودی به کوره، پس از جداسازی آن به ادامه فرآیند ذوب مشغول می‌شود. ادامه فرآیند ذوب ضایعات مشکوک به وجود مواد منفجره، نشان دهنده عدم آگاهی کافی کارگران نسبت به شدت خطر ورود این مواد به داخل کوره می‌باشد. با وجود اینکه احتمال وجود مواد منفجره در میان ضایعات کم است، اما با توجه به شدت پیامد های آن، ریسک بالایی را به خود اختصاص می‌دهد و از این رو لازم است سیستم‌های نظارتی مناسبی به منظور کنترل ورود این قطعات حاکم باشد.
   ورود مواد منفجره به داخل کوره نشان می‌دهد بازرسی دقیق و جامعی در مورد ترکیب ضایعات ریخته شده به داخل کوره در این صنعت صورت نمی‌پذیرفته است. همچنین نبود تجربه قبلی در این زمینه و نبود دستورالعملی که توقف کار در این شرایط را الزام نماید، یکی دیگر از نقاط ضعف‌ سیستم ایمنی، بهداشت و محیط زیست این صنعت بوده است.
   اقدامات کنترلی موجود
   سیستم حفاظتی برای کنترل مخاطرات مربوط به ورود مواد خطرناک همراه با ضایعات به داخل کوره، بررسی سطحی مواد ورودی به کوره بوده است.
   دلایل عدم تأثیر اقدامات کنترلی موجود
   ·         ضعف سیستم نظارتی بر ورودی کوره
   بر روی مواد اولیه وارده به کوره بازرسی بصری صورت می‌پذیرفته است اما از دقت بالایی برخوردار نبوده است. همچنین این بررسی به نگاه جداسازی مواد خطرناک به کوره انجام نمی‌شده است.
   ·         آگاهی ناکافی متصدیان از اهمیت شبه حوادث
   علیرغم اینکه مسئولین شرکت متوجه وجود یک خمپاره در محموله شدند، درک صحیح نسبت به شدت خطراتی که ممکن است وارد شدن یک خمپاره به کوره می‌تواند ایجاد نماید، باعث شده است که پس از جداسازی اولین خمپاره از میان ضایعات آهن به ذوب مابقی ضایعات بپردازند. تدابیر ایمنی ناکافی و در نظر نگرفتن احتمال وجود قطعه یا قطعات انفجاری دیگر در میان قطعات می‌تواند ناشی از ضعف دیدگاه ایمنی در میان مسئولین این شرکت باشد.
   راهکارهای فنی پیشنهادی جهت پیشگیری از تکرار حادثه
   ·         آموزش سرپرستان و کارگران در خصوص اهمیت بررسی اولیه ضایعات قبل از ورود به کوره و نحوه برخورد با مواد خطرناک مثل قابل انفجار (اهمیت توقف کار در صورت مشکوک شدن به وجود شرایط مخاطره آمیز)
   ·         توجه مسئولین کارخانه به مبادی خرید ضایعات و محل‌های تأمین قراضه ها و تدوین الزامات ایمنی
   ·         بهبود فرآیندهای نظارتی به منظور چک کردن ضایعات ورودی به کوره
   ·         تعهد گرفتن از پیمانکاران تحویل دهنده ضایعات در خصوص مبادی تهیه ضایعات و ایجاد اسناد حقوقی در رابطه با مسئولیت
   ·         ایجاد سیستم بازرسی از ضایعات جمع آوری شده در محل تحویل ضایعات (قبل از انبار کردن)
   درس حادثه
   صنایع ای که ذوب مواد ضایعاتی انجام می‌دهند لازم است بر روی محل تأمین کالا از لحاظ وجود مواد خطرناک و قابل انفجار، نظارت داشته باشند و در صورتی که مواد اولیه آن‌ها از نقاط مرزی به خصوص جنوب کشور تأمین می‌شود، بررسی دقیق‌تری در رابطه به محتویات آن انجام دهند.
    
مجموع بازدیدها : 2,611,274
تعداد بازدید امروز : 573
آخرین به روزرسانی : 14:13  1398/04/27