جمهوری اسلامی ایران

سازمان صنعت، معدن و تجارت

استان بوشهر(آزمایشی)

بنر سایا
   
 
  • دستورالعمل جلوگیری از تامین وتوزیع روغن موتور تقلبی

   معاون امور بازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت،معدن وتجارت استان بوشهر:

   دستورالعمل جلوگیری از تامین وتوزیع روغن موتور تقلبی

   دستورالعمل جلوگیری از تامین وتوزیع روغن موتور تقلبی

   معاون امور بازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت،معدن وتجارت استان بوشهر گفت: در راستای اجرای مواد 7 و 8 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ماده 3 قانون تعزیرات حکومتی دستورالعمل جلوگیری از تأمین و توزیع روغن موتور تقلبی" تدوین و در سطح کشور اجرایی شده است.

   دستورالعمل جلوگیری از تامین وتوزیع روغن موتور تقلبی تدوین شد
   معاون امور بازرگانی وتوسعه تجارت سازمان صنعت،معدن وتجارت استان بوشهر گفت:  در راستای اجرای مواد 7 و 8 قانون حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ماده 3 قانون تعزیرات حکومتی دستورالعمل جلوگیری از تأمین و توزیع روغن موتور تقلبی" تدوین و در سطح کشور اجرایی شده است.
   ابوالقاسم محمدزاده افزود:با عنایت به مصوبه هیات وزیران مبنی بر قرار گرفتن انواع روغن موتور در قالب کالاهای اولویت دوم طرح تنظیم بازار و با توجه به سهم قابل توجه تولیدات داخلی و حجم معاملات روغن موتور در بازار متأسفانه اخبار واصله حاکی از افزایش تهیه و عرضه روانکارهای خودرویی جعلی و تقلبی به ویژه با برندهای معتبر در سطح کشور می باشد.
   وی حمایت از تأمین کنندگان اصلی و رسمی کالا، افزایش ریسک و ناامن سازی محیط جهت عرضه محصولات تقلبی و جعلی.جلوگیری از تضییع حقوق مصرف کنندگان و هم افزایی و هماهنگی با مراجع ذی ربط نظارتی را از جمله اهداف اجرایی این دستورالعمل ذکر کرد.
   مفاد اجرایی این دستورالعمل به شرح ذیل است:
   الف) تأمین کنندگان روغن موتور
   1- پالایشگاههای روغن سازی: تولیدکنندگان اصلی داخلی شامل چهار پالایشگاه نفت بهران، سپاهان، ایرانول و پارس بوده که شرکتهای مذکور نسبت به تبدیل لوبکات به روغن پایه اقدام می نمایند. در این ارتباط بخش عمده‌ای از روغن های موتور تولیدی (بالغ بر 95% )در کشور توسط شرکتهای مذکور با برندهای مربوط به پالایشگاههای فوق تولید و عرضه می گردند. همچنین مقادیری از روغن پایه تولیدی توسط پالایشگاههای کشور به شرکتهای بلندینگی برای ساخت روغن موتور عرضه می شود.
   2- شرکتهای بلندینگی: شرکتهای بلندینگی به شرکتهای در داخل کشور گفته می شوند که اقدام به خرید مواد اولیه (روغن پایه) از پالایشگاههای تولیدی نموده و با اضافه نمودن مواد افزودنی ( Addetive ) نسبت به تولید روغن موتور در کشور اقدام می نمایند. مانند برندهای همچون توتال، لیکومولی، کاسترول و ...
   3- شرکتهای بازیافتی: شرکتهای بازیافتی روغن موتور اقدام به بازیافت روغنهای موتور سوخته خریدار شده از شرکت راه آهن، کشتیرانی، مراکز تعویض روغن و ... می نمایند و واحدهای دارای پروانه فعالیت و مجوز استاندارد نسبت به تصفیه روغن‌های موتور کارکرده و ارایه در سطح بازار به منظور مصارف داخلی اقدام می نمایند.
   4-واردکنندگان: در حال حاضر شرکتهای محدودی اقدام به واردات کالای فوق می نمایند که عمده دلایل آن مربوط به تأمین بخشی از روانکارهای خودروی (سنتتیک و نیمه سنتتیک) مربوط به اتومبیلهای 2010 و بالاتر توسط شرکتهای تولید کننده داخلی نظیر چهار شرکت اصلی روغن سازی و نیز واحدهای تولیدی روغن موتور بلندینک نظیر شرکتهای کاسترول،توتال، لیکومولی و غیره می باشد .
   ب) روشهای تقلب
   تهیه و فروش روغن های غیر استاندارد (سوخته و یا تصفیه دوم ) در ظروف روغن موتور واحدهای تولیدی با برند معتبر.
   تهیه و فروش روغن موتور های تولیدات داخلی در ظروف، بسته بندی و نام های خارجی معتبر .
   قرار دادن ظروف روغن موتور تقلبی در لابلای روغن های اصلی مشابه.
   تولید، سفارش تولید و خریداری بشکه های مصرف شده واحدهای تولیدی معتبر با جعل عنوان آنها .
   استفاده از ترکیب گازوئیل به همراه پارافین به جای روغن موتور.
    ج) اقدامات نظارتی
   1- واردکنندگان انواع روانکارهای خودرویی در سطح استان شناسائی و هشدارهای لازم در رابطه با رعایت ضوابط ومقررات فروش و توزیع و... صورت پذیرد.
   2- هماهنگی و همکاری با دستگاههای نظارتی از جمله نیروی انتظامی، اداره کل استاندارد استان و ... جهت تبادل اطلاعات و اخذ نظرات کارشناسی و برخورد بازدارنده با متخلفان .
   3- اطلاع رسانی و هماهنگی با ادارات کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و اتحادیه ذی ربط و... جهت تشدید نظارت بر فعالیت چاپخانه داران و رعایت ضوابط چاپ برگهای تبلیغات و برچسب کالاها .
   4- انجام اقدامات لازم جهت برنامه ریزی واحدهای تولیدی برای استفاده از بسته بندی های مناسب و غیر قابل جعل و کپی برداری (نصب هالوگرام، ظرف یکبارمصرف، شیرینگ ظرف بسته بندی، پلمپ درب ظرف و استفاده از ظروف با امکان رویت میزان حجم محصول درون آن)
   5- پیگیری ساماندهی واحدهای صنفی توزیعی بدون پروانه کسب توسط اتحادیه های ذی ربط. فروش محصولات تولیدی توسط شرکت های تولید کننده و وارد کننده به واحدهای توزیعی دارای پروانه فعالیت معتبر.
   6- هماهنگی واطلاع رسانی لازم توسط شرکتهای تولیدی درخصوص وجه تمایز محصولات اصلی از تقلبی و درج مشخصات اقلام تولیدی به همراه تصاویر آنها در سایت شرکت به منظور افزایش آگاهی توزیع کنندگان و مصرف کنندگان.
   7-به منظور تسهیل در شناسائی اقلام تقلبی و امکان پیگرد قانونی متخلفان، شرکتهای تولیدی و وارد کننده تا پایان مهرماه برنامه ریزی لازم جهت درج اطلاعات عمومی از قبیل نام و نشانی تولید کننده، کشور سازنده، سطح کیفی محصول، ویژگی وآنالیز ترکیبات موثر محصول، علامت استاندارد،تاریخ وزمان تولید، شماره سریال، بار کد، عبارت تصفیه اول یا دوم، لوگوی شرکت و قیمت مصرف کننده را به طور واضح و خوانا برروی بسته بندیهای ظروف روانکارهای خودرویی معمول نمایند.
   8- اجرای گشت های مشترک نظارتی با حضور نمایندگان دستگاه های مربوطه از جمله ادارات کل استاندارد، تعزیرات حکومتی، اتحادیه ذی ربط و نیروی انتظامی جهت کنترل روانکارهای موجود در سطح عرضه .
   9- با توجه به اینکه روغن موتور در زمره فهرست کالاهای مشمول استاندارد اجباری می باشد لذا نظارت‌های لازم بر واحدهای تولیدی تصفیه دوم طبق تبصره ماده 13 قانون تعزیرات حکومتی صورت پذیرد.
   10- با توجه به هماهنگی های انجام شده درصورت کشف محصولات واحدهای ملی( پالایشگاههای نفت بهران، ایرانول، سپاهان و پارس) و ضرورت نیاز به بررسی و اخذ نظر کارشناسی از شرکتهای مورد نظر مراتب در اسرع وقت به این سازمان منعکس تا اقدامات لازم صورت پذیرد.
   د)گزارش عملکرد
   طبق این دستورالعمل گزارش عملکرد و اقدامات صورت گرفته توسط سازمان های صنعت،معدن وتجارت در سطح کشور،  پایان هر ماه در صورت کشف روانکارهای تقلبی به اداره کل نظارت بر کالاهای غیر فلزی وزارت صنعت،معدن وتجارت ارسال  می گردد.
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
مجموع بازدیدها : 2,611,298
تعداد بازدید امروز : 597
آخرین به روزرسانی : 14:13  1398/04/27