X
سه شنبه, ۰۱ بهمن ۱۳۹۸ ۱۵:۱۴ ۱۴۲۲
طبقه بندی:
 اخبار و رویدادها   شهرستانها   بین الملل   وزارتخانه  
 معدن   تجارت   آموزش و پژوهش   استان  
 صنعت   شهرکهای صنعتی   مصاحبه   صنعت معدن و تجارت در رسانه ها  
 طبقه بندی نشده   بازرگانی خارجی   ایمنی بهداشت محیط زیست انرژی    اطلاعیه ها  
چچ
درراستای حمایت از رونق تولید, قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی ابلاغ شد

درراستای حمایت از رونق تولید, قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران بانکی ابلاغ شد

رئیس سازمان صنعت،معدن و تجارت استان بوشهرازابلاغ قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی معروف به "قانون حذف ربح مرکب" بمنظور حمایت از رونق تولید و تعیین تکلیف بدهی بنگاههای اقتصادی خبرداد.

به گزارش روابط عمومی سازمان صنعت،معدن وتجارت استان بوشهر؛سید حسین حسینی افزود: با توجه به خواست مدیران بنگاه های تولیدی و پیگیریهای صورت گرفته توسط ستاد تسهیل و رفع موانع تولید کشور وبرگزاری نشست های متعدد با ثمن های تخصصی بخش تولید با نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی وباحمایت دولت تدبیر وامید ، قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی ابلاغ شد.

حسینی عنوان کرد: در قانون تسهیل تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی کشور آمده است: «ماده‌واحده ـ به منظور حمایت از رونق تولید و تسهیل تسویه بدهی ریالی غیرجاری تولید‌کنندگان به بانکها و مؤسسات اعتباری، چنانچه تسهیلات­‌گیرندگانی که تمام یا بخشی از بدهی سررسیدشده خود را تا پایان سال ۱۳۹۷ پرداخت نکرده‌اند، بخواهند بدهی غیرجاری خود را نقداً تسویه نمایند، بدهی آنان به ترتیب زیر محاسبه خواهد شد:

متن این قانون به شرح زیر است:

۱ـ در صورتی که قرارداد تسهیلات‌گیرنده با بانک یا مؤسسه اعتباری تجدید یا امهال نشده باشد، همان قرارداد، ملاک محاسبه مانده‌بدهی تسهیلات‌گیرنده بر اساس این قانون خواهد بود.

۲ـ در مورد قراردادهایی که یک یا چند نوبت از طرقی مانند انعقاد توافقنامه، قرارداد جدید یا اعطای تسهیلات جایگزین، تجدید یا امهال‌ شده باشد:

در صورتی که قرارداد اولیه بانک یا مؤسسه اعتباری با تسهیلات‌گیرنده، قبل از ۱۳۹۳.۱.۱ منعقد شده باشد، آخرین قرارداد و یا توافقنامه قبل از تاریخ مزبور، «قرارداد ملاک محاسبه» تلقی و محاسبه مانده ‌بدهی مشتری بر اساس آن انجام می‌شود.

در صورتی که قرارداد اولیه بعد از ۱۳۹۳.۱.۱ منعقد شده باشد، ملاک محاسبه، اولین قرارداد بعد از تاریخ یاد شده است.

۳ـ مبلغی که تسهیلات‌گیرنده باید برای استفاده از مزایای این قانون به‌صورت نقدی به بانک یا مؤسسه اعتباری بپردازد، عبارت است از مانده اصل و سود قبل و بعد از سررسید (تا تاریخ تسویه نقدی) که با استفاده از فرمول ابلاغی بانک مرکزی، بر اساس نرخ سود ساده و غیرمرکب مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه»، با حذف کلیه جرایم متعلقه و سودهای ناشی از آن و با در نظر گرفتن پرداختهای مشتری و زمان پرداخت‌های وی محاسبه می‌شود.

۴ـ سقف مجاز برای برخورداری از مزایای این قانون برای هر شخص حقیقی و حقوقی غیردولتی در کل شبکه بانکی، به­ترتیب، پنج میلیارد(۵.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال و بیست میلیارد(۲۰.۰۰۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال (اصل مندرج در «قرارداد ملاک محاسبه») تعیین می­‌شود.

۵ ـ تسهیلاتی که بنا به نظر بانک مرکزی و در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل­ پولی از مؤسسات در حال تصفیه به بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی منتقل شده باشد، مشمول احکام این قانون بوده و در چهارچوب ضوابط اجرائی که توسط بانک مرکزی تدوین خواهد شد، تعیین تکلیف می‌شود.

۶ ـ تسهیلات ­گیرندگان مشمول استفاده از ضوابط این قانون حداکثر تا پایان اسفندماه ۱۳۹۸ مهلت دارند درخواست خود را به بانکها یا مؤسسات اعتباری موردنظر ارائه کنند. بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی مکلف است حداکثرظرف مدت دوماه از زمان ارائه درخواست مشتری، کلیه دریافت‌ها و پرداخت‌های مشتری را که مربوط به «قرارداد ملاک محاسبه» است به همراه زمان دریافت یا پرداخت، در سامانه‌ای که بانک مرکزی اعلام می‌کند، ثبت نماید.

تسهیلات‌گیرنده برای برخورداری از مزایای این قانون باید حداکثر تا پایان شهریورماه ۱۳۹۹ مانده‌بدهی خود را که توسط سامانه فوق‌الذکر محاسبه و به او اعلام می‌شود، نقداً تسویه نماید.

۷ـ قراردادهای فروش و واگذاری دارایی­های بانک یا مؤسسه اعتباری غیربانکی و تسهیلات اعطائی ارزی اعم از منابع داخلی بانکها و مؤسسات اعتباری و سایر منابع، از شمول این قانون مستثنی هستند.

۸ ـ بانکها و مؤسسات اعتباری غیربانکی مجازند درصورتی‌که در نتیجه اجرای این قانون متحمل زیان شوند، پس از تأیید بانک مرکزی، زیان مزبور را از سال ۱۳۹۹ به ­بعد به تدریج حداکثر ظرف مدت پنج‌سال در صورتهای مالی خود مستهلک کنند. چنانچه سازمان امور مالیاتی ذخایر مطالبات مشکوک‌الوصول مربوط به تسهیلات غیرجاری را که مطابق این قانون تسویه می‌شود، در محاسبه مالیات متعلق به بانکها و مؤسسات اعتباری، لحاظ نکرده باشد، موظف است مالیات دریافتی را به‌عنوان مالیات سالهای بعد از اجرای این قانون منظور کند.

۹ـ حکم این قانون قابل تمدید نیست.

تبصره ـ کلیه تسهیلاتی که برای تولید اعطا شده، مشمول این قانون است. بانک مرکزی موظف است دستورالعمل اجرای این قانون از جمله تشخیص تسهیلات تولیدی از غیرتولیدی را ظرف مدت دوهفته از تاریخ ابلاغ این مصوبه، به بانکها و مؤسسات اعتباری اعلام نماید.

قانون فوق مشتمل بر ماده‌ واحده و نه بند و یک تبصره در جلسه علنی روز ‌دوشنبه مورخ یازدهم شهریورماه یکهزار و سیصد و نود و هشت مجلس شورای اسلامی تصویب و در تاریخ ۱۳۹۸.۹.۲۰ از سوی مجمع تشخیص مصلحت نظام با اصلاحاتی موافق با مصلحت نظام تشخیص داده شد».

آدرس کوتاه شده:
No Cache
Generate time: 9.4579340616862
Query time: 8.6263294219971